Gizli Güneş

YERDEN ISITMA

Gizli Güneşiniz

GENEL

Yerden Isıtma geleceğin mükemmel iklimlendirme aracıdır. Gürültü yapmadan,fırtına kopartmadan sağlığınıza en uygun ısınma fırsatıdır.

Termal konfor için; iletim (conduction), ışınım (radiation) ve yayılım (convection) yollarını kullanarak kıymetli yapılarınıza ve size optimum yararı sağlamaktadır. Güneşten sonraki en etkili ( %50) ışınım yoluyla ısıtma aracıdır. Gizli Güneşiniz…

Geleceğin ısı kaynaklarına kolay uyum sağlayan yegane araç yerden ısıtmadır. Zira ihtiyacınız olan (17-24 °C) oda sıcaklığınızı, (20-29 °C) olması gereken zemin ısısında ve 35-40 °C kazan suyu ile sağlar. Bu derece düşük ısı kaynağını başka hiçbir araç sizin yararınıza ayağınızın altına seremez. Radyatör mü? Fancoil mi?..

TARİHÇE

MÖ 5000 yıllarında başlayıp, MS 700 yıllarında Anadolu da Türk Hamamında ve Tandırlarda yerden ısıtma vardır.
1933 yılında etilen bulundu, devamında (1965 yılında) Thomas Engel tarafından bulunan çapraz bağ yöntemi zaferi oldu.
İsveç te 400 yıllık firma Wirsbo ilk patenti alarak fabrikasında %85 bağlı PEXa Boruyu üretince yerden ısıtma hızla kullanılmaya başlandı.
1980 yılından sonra Avrupa da yaygınlaşan sistemi 1986 yılında ISIYER firmasıyla Türkiye ye güçlü bir şekilde geldi.
Yine 1995 yılında bir ivme daha kazanarak TABS (thermal active building system)ile sadece ısıtma değil soğutma dahil iklimlendirme aracı oldu.
Bu yeni kullanım alanıyla çevreci bir bina kavramı ortaya çıkarıldı ve kat betonu içine PEXa borular döşenerek emisyonu azaltan yeşil TABS sağlandı.

 

GÜNÜMÜZDEPearlRiverTower-001
Sadece günümüzü anlatmak yetmez size, geleceği de öngörmeliyiz. Size 71 katlı 100 yıl sonrasının binası olan Pearl River Tower i örnek vereceğim.
Sizin bu gün yaptığınız bina gelecekte demode olmasın diyorsanız bu esere yakından bakmalısınız.
Clean Technology Neofuturistic Skyscraper (Temiz teknoloji geleceğin gökdeleni) resmine bakmanızı istiyoruz.
Burada; rüzgar türbini, güneş kolektörü, enerji hücreleri bir arada kullanılarak yerden ısıtma ve soğutma yapılmıştır.
Karbon emisyonu yok denecek kadar az ve %58 enerji tasarrufu sağlanmıştır. Bunu PEXa mucidi ENGEL sağladı.
Siz de yapınızda böyle bir fırsatı ancak yerden ısıtmayla sağlayabilirsiniz , zira 35-30 °C ile çalışabilen başkada sistem yoktur.
Uluslar arası çevreler ve ISO 7730 standardı ve ASHRAE hand book bize en ideal yöntemin Yerden Isıtma olduğunu tekrar hatırlatıyor.

 

SONUÇ
Sonuçta Wirsbo ilk ürettiği ve 40 yıldır (Almaya Darmstad laboratuvarlarında) 95 °C derece ısı, 10 bar basınça tabi tuttuğu PEXa boru kalitenin yegane marka adıdır. Çeliğin yerine ne koysanız onun yeri nasıl ayrıysa, plastik borularda da ENGEL Metodu PEXa çok, çok ayrıcalıklıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top